Metodologia Wiela Coervera – jako jeden z elementów szkolenia.

Wiel Coerver to były znakomity holenderski piłkarz i trener, który w 1974 roku doprowadził Feyenoord Rotterdam do triumfu w Pucharze UEFA. Właśnie w latach 70-tych stał się pionierem innowacyjnego programu rozwoju umiejętności młodych piłkarzy, czym zapracował na opinię wizjonera futbolu. W.Coerver wpadł na pomysł, że naśladowanie przez dzieci kocich ruchów Brazylijczyka Rivelino czy pomysłowości Holendra Johanna Cruyffa wcale nie musi być zabawą. Stwierdził, że wzorowanie się na najlepszych może wykreować super piłkarza.

 

 

Program szkolenia koncentrował się początkowo na nauczaniu mistrzowskiego panowania nad piłką (tzw. ball mastery) oraz na rozwijaniu umiejętności gry 1 na 1, polegający właśnie na naśladowaniu zagrań wybitnych zawodników (np. Ferenca Puskasa, Stanley’a Matthews’a, czy wspomnianych Rivelino i Cruyffa, a w późniejszym okresie Maradony). Następnie program został rozszerzony o wszystkie aspekty indywidualnej i zespołowej gry ofensywnej tworząc kompleksową, sześcio-blokową Piramidę Rozwoju Zawodnika.

Metodologia Wiela Coervera jest znana na całym świecie jako jeden z głównych elementów systemu szkolenia wielu klubów i Akademii. Korzystają z niego kluby w najlepszych ligach. Program nauczania jest skoncentrowany na rozwoju indywidualnych umiejętności zawodników oraz gier w małych grupach, szczególnie podczas pierwszych lat nauki gry w piłkę nożną.

Program opiera się na założeniu, że gra zespołowa składa się z ciągu interakcji pomiędzy dwoma, trzema lub czterema zawodnikami w różnych częściach boiska. W powiązaniu ze sobą tworzą one grę całego zespołu.

Program nauczania bazuje na przekonaniu, że jakikolwiek system gry czy jakakolwiek drużyna jest tak dobra jak indywidualności, które ją tworzą. Sednem metody jest mistrzowskie panowanie nad piłką (Ball Mastery). Wszystkie inne aspekty gry, od przyjęcia i podania piłki aż po grę zespołową, zależą od tego podstawowego elementu.

Metoda nauczania  jest reprezentowana przez Piramidę Rozwoju Zawodnika. Składa się ona z bloków, z których podstawowym jest tzw. Ball Mastery (mistrzowskie panowanie nad piłką) mający ogromny wpływ na rozwój pozostałych bloków. Piramida Rozwoju Zawodnika nie działa na zasadzie drabiny, gdzie aby wejść na wyższy szczebel należy opanować w stopniu mistrzowskim obecny poziom. Wszystkie bloki stanowią integralną całość i ogólny rozwój zawodnika polega na podnoszeniu umiejętności indywidualnych oraz technik opisywanych w każdym z bloków.

Ball Mastery (Mistrzowskie panowanie nad piłką) – ćwiczenia, w których każdy zawodnik wykonuje z piłką indywidualne ćwiczenia używając obu nóg.

Receiving & Passing (Przyjęcie i podanie) – ćwiczenie rozwijające u zawodników tzw. pierwszy kontakt z piłką, który jest bardzo istotny na wszystkich poziomach gry oraz ćwiczenia kładące nacisk na dokładne i kreatywne podania.

Moves (1 v 1) (Poruszanie się, gra 1 na 1) – ćwiczenia i gry uczące wygrywania pojedynków indywidualnych, pozwalających na stworzenie na boisku wolnej przestrzeni.

Speed (Szybkość) – ćwiczenia i gry wpływające na poprawienie przyspieszenia, biegu z piłką i bez piłki oraz zmiany tempa biegu.

Finishing (Wykańczanie akcji) – ćwiczenia i gry uczące techniki oraz zachowań instynktownych podczas gry, głównie w sytuacjach pod bramką przeciwnika.

Group Attack (Zespołowa gra ofensywna) – ćwiczenia i gry rozwijające umiejętności gry kombinacyjnej w małych grupach z naciskiem na szybki atak.

Powyższa metodologia jest stosowana przez wiele renomowanych klubów i jest jednym ze składowych procesu szkolenia Akademii.