Drogi Rodzicu,

1. Pamiętaj, że w szkoleniu dzieci nie wynik jest najważniejszy, a rozwój każdego ucznia. Nie pytaj dziecka, które miejsce zajęło, ale raczej jakie ma samopoczucie i jak samo ocenia swoje występy. Daj swojemu dziecku odczuć, że zależy Ci na nim, a nie na osiągniętym przez nie czy jego drużynę wyniku. Chęć uprawiania sportu przez dziecko i przychodzenia na treningi już jest sukcesem.

2. Pamiętaj, że porażki są bardzo ważnym elementem procesu szkolenia dzieci. Uczą pokory, skromności oraz szacunku do innych. Traktuj je jako nieodzowny element w kształtowaniu sportowca.

3. Wspieraj dziecko gdy w jego życiu są porażki. Kiedy są zwycięstwa samo sobie poradzi.

4. W przypadku osiąganych przez Twoje dziecko sukcesów nie wyolbrzymiaj ich aż nadto. Trzeba się z nich cieszyć, nie podkreślaj jednak, że one są najważniejsze.

5. Pozwól dziecku być samodzielnym, nie uzależniaj go od siebie. Dotyczy to podejmowania przez nie decyzji, jak i pakowania sprzętu na trening, noszenia samodzielnie torby czy wiązania butów.

6. Nie stresuj dziecka dodatkowo swoją nieustanną obecnością na treningach i obiektach sportowych. Dzieci widząc obecność rodzica/ów obawiają się, że są przez nich oceniane i kontrolowane.

7. Jeżeli jesteś obecny na treningu lub meczu zawsze pokazuj dziecku pogodną, uśmiechniętą twarz. Nigdy nie pokazuj negatywnych emocji, nie daj po sobie poznać, że się denerwujesz. Nie wchodź w rolę trenera, nie podpowiadaj i nie instruuj, nie sędziuj i nie osądzaj. Bądź rodzicem, a nie trenerem.

8. Nie krytykuj nigdy przy dziecku decyzji trenera, nie podważaj jego autorytetu, nie ingeruj w plany i strategie szkoleniowe. Każdy trener pracujący w Akademii wie, co jest odpowiednie dla Twojego dziecka. Rodzic patrzy przez pryzmat dziecka w domu, a trener dziecka w grupie – to bardzo duża różnica.

9. Jeśli rozmawiasz z dzieckiem o sporcie i analizujesz jego ewentualne postępy, nigdy nie porównuj jego osiągnięć do innych kolegów. Nie wzbudzaj w dziecku poczucia zazdrości i zawiści w stosunku do rywali.Zasady FAIR PLAY to podstawy w szkoleniu dzieci.

10. Nie realizuj własnych, niespełnionych ambicji poprzez swoje dziecko. Pozwól aby sport należał tylko do niego, a nie był czymś czego chcą tylko rodzice. Daj możliwość dziecku zrozumieć wartość systematycznej pracy nad samodoskonaleniem i daj szansę realizowania się przez sport.

11. Nigdy pod żadnym pozorem nie karz dziecka brakiem uczestnictwa w treningach lub meczach za jego czasami nawet nieumyślne błędy.Dorośli popełniają masę błędów, dzieci tym bardziej mają do tego prawo. Zadaj sobie pytania: czy za złe kopnięcie piłki na treningu na drugi dzień za karę dziecko nie pójdzie do szkoły?

12. Jeśli masz wątpliwości dotyczące sfery sportowo-wychowawczej czy osobowej dziecka możesz poprosić trenera o rozmowę (oczywiście nie w trakcie treningu). Trener nie będzie raczej rozmawiał na tematy typu – dlaczego dziecko gra na tej, a nie innej pozycji, dlaczego tyle czasu itp. Trener wie co robi i to jest wyłącznie jego zakres działania. Na temat rozwoju sportowego dziecka jak najbardziej tak.

13. Pamiętaj, że zawsze w komunikacji z Trenerem należy używać zwrotów grzecznościowych ,,Dzień dobry,, ,,Panie Trenerze,, etc. to świadczy o Twoim szacunku do wykonywanej pracy na rzecz Twojego dziecka.

 

 Kadra Szkoleniowa Real Academy